Giełda ładunków transportowych
Giełda transportowa to wirtualny rynek używane przez spedytorów i przewoźników. Ma na celu ułatwienie komunikacji oraz przyspieszenie transakcji w branży transportowej. Największa w Europie internetowa giełda transportowa należy do TIMOCOM.
Jak działa giełda transportowa
Giełda transportowa jako narzędzie wykorzystuje internet, gdzie w czasie rzeczywistym można wyszukać ładunek lub pojazd, skontaktować się z kontrahentem i zawrzeć umowę na zlecenie. Na giełdzie transportowej klient ma możliwość wyboru najkorzystniejszej oferty spośród proponowanych przez przewoźników.
Po tym jak zostanie dodane zlecenie transportowe, giełda przekazuje je przedsiębiorcą, którzy zajmują się przewozem. Na platformie odpowiada się na pytania dotyczące terminu transportu oraz kosztów.
Nowe oferty na giełdzie pojawiają się nawet kilka razy na sekundę, dlatego warto ją co chwile odświeżać. Dzięki temu przewoźnik może znaleźć najlepsze dla siebie zlecenie.
Na giełdzie transportowej można zamieszczać wolne ładunki do przewozu jak i wolne pojazdy.
Taka giełda przypomina trochę odwrócone licytacje, ponieważ proponowane są tam coraz niższe ceny, a nie coraz wyższe.
Jak uzyskać dostęp do giełdy?
Aby uzyskać dostęp do giełdy transportowej trzeba spełniać odpowiednie warunki. Ma to na celu zweryfikowanie przewoźników pod kątem formalno-prawnym. Przed podpisaniem umowy z giełdą powinno się przesłać dokumenty takie jak:
- rejestrowe firmy, ubezpieczenie OCP – przewoźnicy poniżej 3,5 tony;
- rejestrowe firmy oraz licencja krajowa lub wspólnotowa – przewoźnicy powyżej 3,5 tony
- licencja spedycyjna (w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy) oraz opcjonalnie OCS – firmy spedycyjne
Taka weryfikacja pozwala sprawdzić czy dana firma transportowa lub spedycyjna spełnia odpowiednie wymogi prawne dotyczące wykonywanie swojej działalności oraz czy posiadają zaplecze finansowe.
Licencja gwarantuje, że przewoźnik posiada certyfikat kompetencji zawodowych.
Niektóre giełdy transportowe wymagają minimalnego okresu funkcjonowania firmy na rynku.
Wady i zalety giełdy transportowej
Giełda transportowa ma swoje lepsze i gorsze strony. Trzeba pamiętać, że korzystanie z niej nie jest gwarancją szybkiego zarobku i wybicia się na rynku transportowym, ale na pewno może w tym pomóc.
Zalety giełdy transportowej:
- Oszczędność czasu i pieniędzy
- Szansa na łatwy sposób nawiązania relacji biznesowych dla firm z różnych miejsc świata
- Usprawnienie kontaktu między firmami z branży TSL
- Możliwość sprawdzenia opinii o przewoźniki, która wcześniej zamieścili klienci
- Szybkie i proste wyszukiwanie najkorzystniejszych ofert
Wady giełdy transportowej:
- Zbyt mało przewoźników
- Wysokie stawki stawiane przez przewoźników
- Koszty korzystania z giełdy (abonament)
- Nieuczciwi kontrahenci
Oszustwa na giełdzie transportowej
Oszustów nie brakuje i można ich spotkać już prawie wszędzie, również na giełdzie transportowej. Mimo tak licznych zabezpieczeń i weryfikacji ze strony giełdy wciąż zdarzają się przypadki oszustw i kradzieży. Jest to jedna z największych wad giełdy transportowej, która poniekąd utrudnia jej funkcjonowanie i budzi wiele wątpliwości. Według statystyk przypadki wyłudzeń, utraty towar, kradzieży czy napadów, w które zaangażowani są przewoźnicy to nie więcej niż 15%.
Giełdy transportowe podejmują działania, które mają za zadanie zmniejszenie ryzyka korzystania z nich. W tym celu giełdy zrzeszają ekspertów do spraw ryzyka i bezpieczeństwa na rynku TSL. Grupa będzie miała za zadanie np. zbudowanie partnerskich relacji z giełdami transportowymi, z którymi firmy współpracują.