Ładunki całopojazdowe
Sposobów na przewożenie dób materialnych jest sporo. Wybór zależy od wielkości całego towaru od preferencji zlecającego. Ładunki całopojazdowe wykorzystuje się głównie do przewożenia dużej ilości towarów, jednak niektórzy korzystają z nich też w innych sytuacjach.
Czym są ładunki całopojazdowe – definicja
Ładunki całopojazdowe nazywane są też inaczej ładunkami FTL, czyli (z j. ang.) Full Truck Load. Jest to metoda przewozu towaru, w której jeden klient rezerwuje całą powierzchnię samochodu transportowego.
Towar pochodzący od zlecającego może zatem zajmować cały samochód, a ograniczeniem jest jego pakowność oraz maksymalna waga ładunku. Warto jednak wspomnieć, że dobra materialne przewożone metodą Full Truck Load, nie muszą zajmować całego samochodu.
Może to być połowa powierzchni, a nawet mniej. Jednak niezależnie od tego, czy samochód będzie wypełniony w całości, czy tylko częściowo, klient płaci taką samą cenę.
Jakie są rodzaje ładunków całopojazdowych?
Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów ładunku całopojazdowego. Ze względu na rodzaj samochodu wyróżnia się transport: furgonem, kontenerem, naczepą i plandeką. Dobór pojazdu zależy od preferencji zlecającego oraz od powierzchni, jaką zajmuje towar.
Innym kryterium jest także lokalizacja, w jakiej będzie odbywał się transport. Tutaj możemy wyróżnić transport krajowy lub międzynarodowy.
Dodatkowo ładunki całopojazdowe możemy także podzielić ze względu na sposób przewożenia danego towaru. Może to być transport paletowy, transport w kartonowych kontenerach itp.
Dobór odpowiedniej metody przewożenia dóbr materialnych zależy od ich formy i wagi. Ciężkie i wielkogabarytowe rzeczy warto przewozić za pomocą palet.
Do czego służą ładunki całopojazdowe?
Przedsiębiorstwa czy klienci indywidualni korzystają z ładunków całopojazdowych przede wszystkim po to, aby usprawnić cały proces dostarczania towaru. Gdy przewoźnik jedzie z punktu A do punktu B i nie zatrzymuje się po drodze w innych miejscach, czas dostawy znacznie się skraca.
Dodatkowo ładunki całopojazdowe służą również do przewożenia delikatnych towarów. Jeśli klient boi się o swój asortyment, to może skorzystać właśnie z takiego rodzaju transportu. Dzięki temu będzie mieć pewność, że ładunek innego zlecającego nie uszkodzi towaru.
Kto wykonuje ładunki całopojazdowe?
Ładunki całopojazdowe wykonywane są przez firmy świadczące usługi transportowe. Oczywiście nie każda firma w swojej ofercie posiada taki rodzaj transportu, jednak obecnie jest to powszechnie wykorzystywany sposób przewozu towarów, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw, dlatego większość firm transportowych powinna świadczyć tego rodzaju usługi.
Ładunki całopojazdowe służą głównie do transportowania dużej ilości dóbr materialnych, jednak można wykorzystać je też w innych sytuacjach.
Warto wybrać taką opcję szczególnie przy przewożeniu delikatnych przedmiotów, które nie mogą zostać uszkodzone oraz gdy szczególnie liczy się czas dostarczenia towaru.