Najważniejsze informacje

Ładunki paletowe

Ładunki paletowe

Producenci, dystrybutorzy, czy nawet indywidualni klienci często korzystają z firm, które świadczą usługi transportowe. Sposobów przewożenia ładunków jest wiele. Jednym z nich jest umieszczanie towaru na paletach. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jakie są jego zalety?

Transport paletowy – co to takiego?

Transport paletowy to jeden ze sposobów przewożenia towarów z miejsca A do miejsca B. Jego istotą jest – jak sama nazwa mówi – umieszczanie ładunku na paletach i w takiej formie pakowanie ich na samochód transportowy. Jeszcze do niedawne wykorzystywane były jedynie do przewożenia wielkich ilości towarów pochodzących od dużych przedsiębiorstw, jednak obecnie z takiej usługi korzystają również mniejsze firmy, a nawet klienci indywidualni.

Palety wykorzystywane do transportu mogą mieć różne wymiary. Najpopularniejsze są tzw. palety EURO1 o wielkości 80 × 120 cm, jednak możliwe jest wykorzystanie też innych wymiarów. Dobór wielkości palety zależy od ładunku.

Jakie są zalety transportu na paletach?

Jakie są zalety transportu na paletach?

Największą zaletą transportu na paletach jest możliwość przewożenia ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu można umieścić towar na samochodzie, a także łatwo go rozładować. To wszystko ze względu na możliwość użycia wózka widłowego, którego konstrukcja pozwala na podniesienie palet o wadze nawet kilku ton.

Transport na paletach przyspiesza cały proces przewozu towarów, a dodatkowo jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Ciężkie ładunki zabezpieczone na palecie i przenoszone za pomocą wózka widłowego raczej nie mają prawa spaść i wyrządzić krzywdy.

Po co używa się palet w transporcie?

Palet w transporcie używa się głównie po to, aby przyspieszyć i ułatwić cały proces przewożenia ładunków oraz jego pakowania i rozładowywania. Jednak wiele przedsiębiorstw korzysta z takiego rozwiązania również ze względu na magazynowanie towarów oraz ich przemieszczanie z miejsca na miejsce.

Ciężki ładunek umieszczony na palecie można bez problemu przesunąć wózkiem widłowym lub ręczną sztaplarką.

Jakie towary można przewozić na paletach?

Do niedawna palety wykorzystywano jedynie do transportowania bardzo ciężkich ładunków i właśnie w tym celu najczęściej się je wykorzystuje, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Obecnie na paletach przewozi się zarówno ciężkie, duże przedmioty, jak i mniejsze, ale w dużych ilościach.

A co konkretnie można umieścić na palecie? Tak naprawdę tym sposobem można przewieźć praktycznie wszystko. Transport paletowy wykorzystuje się do przewożenia materiałów budowlanych, różnego rodzaju maszyn, surowców do produkcji, mebli, sprzętu AGD i RTV, sprzętu ogrodniczego, czy nawet części samochodowych.

Transport towarów na paletach to obecnie jeden z najwygodniejszych i najskuteczniejszych sposobów przewożenia ładunków. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest transportowanie ciężkich i wielkogabarytowych paczek oraz wygodne ich ładowanie i rozładowywanie.